Tekil Mesaj gösterimi
Alt 5 January 2015, 16:19   #16 (permalink)
Dg.TURK

Dg.TURK

Durum: Energetic
Hocam iyi güzel uyarıyorsun da sebebini açıklasan bir de. Yani anlamıyorum neden olmasın? Merak ediyorum aynı zamanda. Mantıklı geliyor. Dg. Turk'ün söylediğini anladım. Yani onda florür işini anladım. Ancak tüm waxlarda da olmuyor bu bildiğim kadarıyla.
Abi evdeki mum içeriğinde ;parafin,parlatıcı, silikon, cila, stearik asit v.b. mumun uzun ve ağır ağır yanmasını sağlayacak birçok katkı maddesi var.
Bu maddelerin çeşitli oranları ile ergime (erime) noktası 30-50° C ye kadar mum yapılabilir.
Ev dediğin ortam NŞA da, 22-24 derece diyelim. Bu sıcaklıkta katı olan mum daha düşük dercede de katıdır mantığı ile boardun altına sürebilirsin.

Ama mumun içindeki kimyasallar nedeni ile kayamassın , iki ihtimal var;
1- Mum sürtünmeden dolayı (yani penetrasyon) aşınır gider ve boardun teflon tabanında kayarsın.
2-Mum sabit kalır lakin suyu itmez

Her iki durumda da kar kristalleri kendini itici bir kimyasal tabaka ile karşılaşmadığı için boardun altında birikmeye başlar.
Killi toprakta botla yürüdüğüü düşün, tabanında çamur biriktikçe birikir.
Yada evde beyaz peynir varsa kuru bıçakla kes ,bıçaktaki biriken peyniri gözlemle.
Sonra bıçağı temizle ıslat ve öyle kes
Boarda soğuktan dolayı kar kristalleri yapışır ne zamanki board ile kararasında ince bir film tabakası oluşturursun işte o zaman kayarsın.

-İyi sözün aslın bilen derdi bu söz nerden gelir,
-Söz aslını anlamayan sanır bu söz benden gelir...
Völkl Mantra 12/13 170
Marker Grifon Red 13
Dalbello Axion 11 110-120
Dg.TURK isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla