Tekil Mesaj gösterimi
Alt 3 January 2015, 17:22   #6 (permalink)
aligalip

aligalip

Dg.TURK´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Uhmm bakiim örnek çuvalımdan ne çıkmış,
Heh buldum.
Mesai bitmesine yakın acıktım sanırım.

Bildiğimiz fırın sütlaç tatlısını düşün, şimdi bunun ortasından güzel bir kaşık al ama kaşığın hem küçük hemde plastik olsun.
Şimdi flexi yüksek (sert) ve düşük (yumuşak) ayakkabı ile ilgili bir örnekle bunu sana açıklayayım.

Vücudun ile kayaklar arasında bir etkileşim var, bu etkileşim senin kayarken yerden gelen negatif etkiyi bacakların ile dengelemen gerekli yoksa dizin çenene kadar seker ağız burun dağılır.
Madem kayarken bu kadar kuvvetli bir etkileşim var, peki aradaki bağlantı yani senin kayağın içine ve dışına basışlarını ne etkiler.
Sütlacı bitirmek üzeresin ve kasenin dibinde tam köşede sıyrılmalık yerler kaldı plastik kaşıkla şöyle bir sıyır bakalım kaşık esnermi esnemezmi?
Flexi düşük ayakkabıda bu plastik kaşık gibidir zemine ve zeminden gelen kuvveti sana aktarır ama esner hatta kocaman bir lokma almak istesen belinden kırılır.
Sakin sakin yiyeceksen (hız) plastik yani yumuşak (flexi düşük) kaşık ideal.
Yok yahu ben bayılrım direk sondajlarım diyorsan o zaman daha sert bir kaşığa ihtiyacın olacakki o koca lokmayı kaşık kırılmadan alabilesin.

Yüksek flex senin zemin ile arandaki iletişimi kuvvetlendirir. Genelde başlangıç ayakkabıları bu nedenle düşük flexdir. Zemine daha alışmadım dönüşlerde problem yaşıyorum diyen birisi flexi düşük ayakkabı kullanır.
Yüksek flexin sana katkısı;
Flexi düşük ayakkabı;zeminden gelen kuvveti abi bu acemi senin kuvveti ben biraz hafifleyetimde dizleri elimize almayalım diye yumuşar yada senden gelen dönüş manevrasını zemine iletirken yahu yine yanlış yapıyor azımız yüzümüz kırılacak diyerek zemine iletir, her koşulda da tepkiyi az hissedersin.
Tecrübenle flexi iyi kullanırsan kayaklar sözünü dinler. Yok ben naif bir adamım dersen o zaman düşük flex ile hareketlerinin bir kısmı kayağa aktarılır.

Gelelim
Kaşık küçük olunca yediğinden bir şey anlamazsın, eh koskoca kepçe ile yesende aynı şey olacak yani kendine uygun büyük bir kaşık bul.

Büyük ayakkabı, küçük ayakkabı sadece ayağını ayakkabı içinde oynattığında ki oynama oranı ile K ya etki eder.
Evde büyük numara bir terlikle koş sonra ayağına uyan bir terlikle koş.
Aradaki farkı anlarsın.

Mesai bitti bende eve gider GTA V oynarım.
Hadi sağlıcakla kal.
Harikaydı, teşekkür ederim...
aligalip isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla