Tekil Mesaj gösterimi
Alt 25 December 2014, 15:47   #13 (permalink)
SPEED

SPEED

lungta´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Saygı duruyorum göç etme fikrinize ve akademik çalışmalarınıza. Keşke Cahit başkanla birlikte düzenlediğiniz panele katılabileydim , sorularımı orada sormak isterdim.
Sorup cevap alamadığım sorumu , agümanımı tekrar tekrar iletiyorum. Erciyes ve Türkiye için eğer 25-30 yıl sonrası planlanıyorsa, neden daha soğuk, daha çok kar tutan, kar yapmaya uygun, Aplerde insanların yazları kayak yaptığı gibi yukarı çıkıp kayılan, sezonu uzatan bir sistem planlanmıyor.
Neden soğuk yerlere göç etmeyi düşünüyoruz da, dağın daha soğuk yerlerine çıkmayı düşünmüyoruz? Neden, neden, neden ? Saygılar.
Ben tabi bu konuda ikincil kaynağım, ama aklındaki fikrin "düşünüldüğünü" de yaptığım sohbetlere dayanarak söyleyebilirim. İlk fizibilitelerinde iklim analizi biraz yüzeysel geçilmiş ve sistem aşağı kurulmuş, yetmediğini gördükçe (ki biz modellemelerle bunu şimdiden göstermeye başladık) yukarı taşınacaklardır. Tabi mülkiyet meselesi ortaya çıkacak tekrar ortaya. Ama en azından püskürtücüler yukarıdaki mevcut araziye taşınmalı, maliyet ve teknik meseleler el verdikçe.

Bu gibi durumlardan dolayı, Türkiye birçok kayak merkezi yatırımının arifesindeyken devlete ve girişimcilere finansal fizibilite ve pazar araştırmasından evvel iklim analizinin elzemliğini de anlatıyorum.

Ayrıca bu ankete benzer beşeri bir analiz de sektörle yapılacak. Mülakat ve/veya odak grubu çalışmasıyla. Sonucunda senden gelen değerli soru ve benzerlerinin birincil cevapları ortaya çıkacaktır.

Bu arada Alplerde ve dünyadaki yaz kayağının başı da bela da. Bu konuda ufak bir çalışmamız: http://adventureconference2014.no/fi...sterClivus.png

www.hizkayagi.com
SPEED isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla