Tekil Mesaj gösterimi
Alt 6 October 2013, 00:14   #9 (permalink)
Oner Govsa

Oner Govsa

Nerden: izmir karsıyaka dogumlu ve halen de burada yasıyorum
Mesela bu alttaki linkte yer alanda da veya zaten Tum Alp kayak merkezlerinin herbirinin butun kayak bolgesinde de ve sadece tek bir skipass gecerli ve hem de tum bunlar ne devasa bolgeler ustelik.

Degerli arkadaslar; lutfen beni yanlıs anlamayın ve bana da kızmayın, ama buraya ve yine bu aynı konuyla da biraz ilgili ve sadece tek bir baska ornegi de, bu baslıga biraz uygun da oldugu icin ve yalnızca da bilmeyenlere yonelik olarak ve sadece de bilgilenmeleri amacıyla ilave ettim ve zaten bunlardan, ustelik Alp'lerde de pek cogu daha da var, hatta daha da buyukleri bile var yani ve dilerim, birgun bunlardan bizlerde de olur veya olsun diyelim. Dahası komsumuz Rusya da, boylesi devasa kayak merkezleri yapımına basladı ve belki de cok yakın bir tarihte, 1500 km'nin de uzerinde kayak pistleri boy toplamına sahip ve sadece birkac merkezle de karsımıza cıkabilecek. Tabi tum bu devasa kayak merkezlerinin, tum bu devasa kayak bolgelerinin herbirinde de, zaten ve sadece tek bir skipass gecerli olacaktır ve olmaktadır, gunumuzde Alp kayak bolgeleri de zaten boyledir ve buradaki en buyuk kayak bolgesindeki gunluk max skipass ucreti de, en cok 40 euro kadardır ve bu gunluk toplam rakamla da; belki de 15.000 hekratlık bir kayak alanını, hatta ve belki daha da buyuk devasa bir kayak alanının tumunu birden gezip kayabilirsiniz ve tabi sadece tek bir skipass sayesinde. Dahası sayet haftalık skipass alırsanız bu ucret daha da dusuyor, ayrıca oradaki otellerde kalanlar icin de, ayrı indirimler daha da var, ustelik sezonluk skipasslarda cok ciddi fiyat indirimleri de var, ama bundan yararlanmak icin, herhalde hep oralarda yasıyor da olmak lazım. Daha daha ve dahası da; oralarda kullanacagınız tum mekanik tesislerin, muthis cinslerini, yuksek kapasitelerini, pahallı kalitelerini ve mukemmel isletilmesini de, ilave olarak hesaba katıverin lutfen, ayrıca bu mukemmel isletme anlayısı, kayak pistlerini de kapsıyor, yapay karlama sistemleri ve ciddi bir kar garantisi de ayrı bir teknik ilave daha ustelik. Velhasıl verdiginiz skipass bedelinin icinde, tum bunların hepsi de yer alıyor.

http://www.snow-forecast.com/resorts...kcomb/pistemap

Not: Skimap'teki sarıya boyalı pistler; teknolojik yapay kar puskurtmeli ve takviyeli olan kısımları gosteriyor. Aslında; bu baya kuzey ve soguk noktada yer alan Kanada Whistler'da kar takviyesi de pek fazla degil ama, kayak merkezlerindeki bu genel yapay karlama oranı; yaklasık ve ortalama % 90'la ABD'de ve % 75'le de Alp kayak merkezlerinde cok daha fazla durumda, hatta Alp buzullarında bile yapay karlama sistemleri var ve ayrıca bunlar yogun olarak da kullanılmakta.

Saygılarım, sevgilerim ve en icten selamlarımla.
Oner Govsa

Konu Oner Govsa tarafından (6 October 2013 Saat 00:31 ) değiştirilmiştir..
Oner Govsa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla