Tekil Mesaj gösterimi
Alt 16 July 2012, 23:19   #4 (permalink)
Oner Govsa

Oner Govsa

Nerden: izmir karsıyaka dogumlu ve halen de burada yasıyorum
Genel Acıklama ve bilgi.

CEM_GS´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
arkadaslar selam , uzun zaman sonra siteye yeniden girdim , özlemişim ortamı...kış bitince uzak kaldık tabi siteden , biraz vefasızlık var..... hernese...

biz 3 arkadas kaşınmaya başladık , kışlı bekliyemicez , bi yerlere kaymaya gidelim dioruz..kış sezonunda avusturya da innsbruck.a ve stubai.ye gitmiştim.ama şimdi yazın guney yarım kure.ye o kdr uzağa şili.ye yada yeni zelandaya gidemiceemize göre (hem pahalı hem uzak ), buzullara gidelim dioruz..gitmek istedigimiz tarihler 20-27 agustos arası...

yaptıgım araştırmalara göre , hıntertux , stubai , zermatt uygun secenekler gibi duruo.. bu tarıhlerde gıden arkadaslar nerelere gıttıler? ve gittikleri zaman karın durumu nasıldı? bildigin buzda mı kayıyosun ? yoksa o tarıhlerde de guzel kar olur mu? bilgi veren olursa cok sevırınızz..
Agustos sonuna dogru olan bu tarihlerde ( yani temmuz ve agustos aylarını kapsayan bu tarihler, yine de yazın gobegi sayılabilir ), bence Alp'lerde gidilecek 2 yer one cıkıyor ve 2'si de İsvicre'de ve bunlardan ilki Zermatt digeri de Sas Fee olmalı. Ayrıca ve bunun dısında; Cem, sabah saatlerinde kayak icin gunes goren pistleri tercih et. oglen ve sonrasında da, biraz golge olanlarını veya gunese biraz arkasını donen kuzey pistlerini tercih et. gunesle dik acık yapan yani gunesten gelen ısıgı dik alan pist ve kayak alanlarından bence hep uzak dur, cunku buralarda kar hep cok cıvık olur, sabah saatlerinde de golge pistlerden uzak dur, cunku bu tip yerler ozellikle de sabah saatleri cam gibi buzlu olur, buzda kaymak sorun olmasa bile, yine de zevkli olmaz. Yani ve genelde buzul kayak merkezlerinde kendini ve surekli hava sıcaklıgına ve gunes durumuna ve gunes acılarına gore hep ayarla ve ona gore de kayak yapacagın pistleri hep sec, bu ana prensiplere uydugun surece, genelde kar yeterince kaliteli ve oldukca da zevk verici olacaktır merak etme. Velhasıl buzul kayak merkezlerinde mumkun olabildigince kaliteli kayak yapmak icin, gunesle de ve bir nevi hep kose kapmaca oynayacaksın diyebilirim. Ayrıca ve bence isaretli ve bakımlı acık kayak pist ve alanlarının dısına da asla cıkma, herkesle birlikte ve mutlaka aynı pistlerde kayak yap, aksi halde buyuk buzul catlaklarına dusme ihtimalin de maalesef olabilir ve bu da zaten ve bazen oldukca tehlikeli de olabilmektedir. Velhasıl genel durum ve dikkat edilecek hususlar kısaca budur.

Not: Temmuz ve Agustos ayları dısında olsaydı, o zaman sana Avusturya Tirol bolgesinden bazı buzulları da cok tavsiye edebilirdim, ama o 2 ay dısında olmak kaydıyla tabiki de.

Saygı ve sevgilerimle.
Oner Govsa

Konu Oner Govsa tarafından (16 July 2012 Saat 23:30 ) değiştirilmiştir..
Oner Govsa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla