Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20 February 2012, 03:18   #3 (permalink)
Oner Govsa

Oner Govsa

Nerden: izmir karsıyaka dogumlu ve halen de burada yasıyorum
Topografik olarak cok guzel ve uygun olmakla da birlikte, esasta Denizli Bozdag bu isi icin yanlıstır, Civril Isıklıgol ustu 2400 m'lik zirveli Akdag cok dogru ve hatta mukemmel bir secim olacaktır.

bilal´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bugun izmir'e donerken karla kapli zirvelerde gordugum beni oldukca heyecanlandirdi. Mukemmel bir egimle ve zirveye kadar ulasan teleferik direkleri sonrasi internette yaptigim arastirmayla emin oldum. Cok guzel bir kayak merkezi yolda, Denizli'nin Tavas ilcesinde Bozdag Kayak merkezi olarak baslatilan calismalar neredeyse tamamlanmak uzere, bu kis olmasa da eminim seneye uludag'a ciddi bir alternatif geliyor. Ne acidir ki Izmir'in hemen yanindaki Bozdag'i kendi kaderine birakanlara inat ironik bir sekilde ayni isimle Denizli'den Ege'ye guzel bir armagan geliyor. Umuyorum ki onumuzdeki kis bu proje hayata gececektir.

ilgilenenler icin haberin detayi ektedir
http://www.haberler.com/denizli-vali...321828-haberi/
Bu Denizli Bozdag kayak merkezi calısmaları rahmetli eski Vali Recep Yazıcıoglu doneminde baslamıstı ve simdi de ancak iste bunu konusuyor oldukları bir doneme de gelinebildi, yani bu tur isler ulkemizde cok agır yuruyor maalesef. Bu Bozdag topografik olarak gercekten cok guzel ve cok da uygun bir dag, hatta bende bunun ozel hava fotografları bile var. Fakat, Denizli'de en cok kar alan ve bence bu ise de en uygun olan ilk dag, Civril ısıklıgol'un hemen ustundeki ve 2400 kusur m'lik bir zirveye de sahip olan Akdag'dır, zaten bunun 1 / 25.000 olcekli haritalardaki esas adı da akdag'dır ( Denizli de 2 akdag var ve 2'ncisi de hemen Denizli ustu olan 2300 m'lik karcı dagıdır ), yani bunlar cok kar alan ve cogunlukla da ustleri hep beyaz olan bir dag anlamındadır, Civril Isıklıgol'deki bu Akdag da hem Balkanlar ve hem de orta Akdeniz koridorundan, yani 2 yonden de cok kar alır, velhasıl bu dagı yakınında perdeleyecek kadar hicbir ciddi yukseklik yok, o yuzden bu dag ve 2 koridordan da cok kar alır ve bu dagın kuzey yamac egimleri de cok cok uygundur ve cok da guzeldir, ayrıca cok az mekanik tesis yatırımıyla bile ve hemen faaliyete gececek ve isletme maliyetleri de dusuk olacak turde bir topografik yapıya da sahip bir dagdır, ustelik 2000 m'nin altı da cok guzel orman ortusune sahiptir. Dahası yanındaki gol sebebiyle yazın da ve cesitli sportif aktivitelere imkan saglar ve o sebeple burası yazın bile guzelce calısabilir. Acıkcası bu is icin; sayet bu yaklasık 2450 m'lik Akdag secilirse ve iyi de planlanırsa, kesinlikle Uludag'a ve tabi Bolu Koroglu Kartalkaya'ya da cok buyuk bir rakip olabilir, yani bu kesin ve bundan da hic suphe bile etmeyin. Ben o dagdaki ve cevredeki tum potansiyeli de goruyorum, hatta buranın tum bitmis halini bile suan gormekteyim, zaten burası icin ve cok onceden yapılmıs bir on teknik calısmam da var ve bunlar da benim suan aklımdaki soft, yoksa hard mı desek, iste o diskte bulunmaktadır.

Kıcasa; bence simdi secilmis olan bu yer, yani bu Denizli Bozdag, zaten Balkan koridorundan ve onundeki 2300 m'lik Denizli'nin hemen ustundeki ilk Akdag'ı veya karcı dagı tarafından biraz perdelenmektedir, orta Akdeniz girislerinde de ve bu kez de 2300 m'lik Sandras dagı tarafından biraz perdelenmektedir, yani bu araya sıkısmıs Denizli Bozdag, acıkcası hem kar acısından da ve hem de cevresel faktorler acısından da kesinlikle yanlıs bir secimdir. Ama resmi erkan ve maalesef bu gibi isleri sanırım cok iyi bildigini de zannediyor olmalı herhalde ve laf anlatmak da zor ne yazık ki. Bence birisi bu resmi erkana veya Vali beyin kulagına hani bu teknik acıklamaları, yani bu cok ciddi yanlısı keske bir uflese, tabi ve asla fazla da gecikmeden, gercekten biri bunu mutlaka yapmalı, acıkcası ben teknik bazda kendilerine yardıma hazırım ve hem de bila bedel, cunku bu buyuk yanlısı goruyorum ve bu da beni cok rahatsız ediyor, fakat yine de ben asla ortaya cıkmam, zaten birkac yıl once Denizli valiliginden resmi biri bu konu icin beni telefonla aramıstı, ama sonra bunun arkası gelmedi ve ben de bu adamların arkasından asla kosmam, ama beni resmen ararlar ve sayet yardım da isterlerse, once Bozdag konusundaki yanlıslarını soyler ve sonra da bu Civril Isıklıgol ve galiba da 2460 m'lik Akdag'ın tum planlamasına da gercekten yardım ederim.
Saygı ve sevgiler.
Oner Govsa

Konu Oner Govsa tarafından (20 February 2012 Saat 03:43 ) değiştirilmiştir..
Oner Govsa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla