Tekil Mesaj gösterimi
Alt 9 February 2010, 01:27   #8 (permalink)
hakan

hakan

comfort´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Arkadaşlar çalışmanız çok bilgilendirici olmuş; elinize sağlık.
Yalnız bir görüşümü belirtmek istiyorum.
Kenar çeliklerinde alt ve yan olmak üzere iki açı bulunur.
Alt açı dediğim çeliğin zemine temas eden kısmı, yan açı ise çeliğin orta kısmına yakın olan ve özellikle dönüşlerde temas eden noktası.
video da kenar açıları için 90 derece açılı zımpara kullanılıyor diye belirtilmiş, fakat bildiğim kadarı ile her boardun kenarları 90 derece veya 0 açılı değildir.
hatta bu sebeple o kenar traşlayan aparatların üzerinde -1 -2 ve 89 88 gibi dereceler bulunur. Özellikle eski boardların üzerinde bu açılar yazıyormuş.
Bu sebeple bu açıların, boardun üzerinde yazıyorsa veya mümkünse üretici firmadan ğrenilip baım yapılması gerekmezmi.
Bunla ilgili daha detaylı bilgilere şu siteden ulaşılabilir
http://www.racewax.com/category/tuni...s.edge_tuning/.
Tespitinde haklısın , ama onun detayına bu kadar kısa bir video da girmeye imkan yok. Genelde bizim kullandığımız tip ''belt grinding'' makinelerde boardun alt çeliklerinin açısı 0.5 ila 0.7 derece arasında oluşuyor. İstesek de tam 0 bırakamıyoruz çünkü bantın esnekliği bu tür bir alt açıyı yaratıyor. Ama bizden istendiği takdirde bu açıyı arttırmamız mümkün. Kenar açısına gelince % li rakkamlar ne anlama geldiğini anlamadım ama aynı çelik üstünde bir kısmını 1 derece arada bir kısmını 2 derece yapacak makineye ben daha rastlamadım. Biz de 90 ile 87 arasında ayarlama imkanı tabii ki var
ama yarısı şöyle geri kalanı böyle biraz zor. Onu ancak istenen noktalarda elle sağlayabiliriz.

Alt açı 0.5 olunca kenar açısını 89.5 dereceye ayarlarsan ancak toplamda 90 derece açıya ulaşırsın.

Benim şahsi görüşüm bizim kayak merkezlerindeki şartlarda 89 un altına düşürmeye kesinlikle gerek yok.
hakan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla